Wymioty u 5-letniej dziewczynki i obraz jej dwunastnicy w mobilnym aparacie usg

Czy dysponując przenośnym aparatem usg, takim jak np. Philips Lumify, można poradzić sobie ze wstępną diagnostyką przyczyn wymiotów i bólów brzucha u dziecka? W wielu przypadkach niewątpliwie diagnostyka usg nie pozwoli nam na ustalenie przyczyny dolegliwości. Jednak w pewnych sytuacjach ultrasonografia w gabinecie pediatry lub lekarza rodzinnego może znacząco skrócić diagnostykę jeśli połączymy dane z dobrze zebranego wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego z uzyskanym obrazem usg. Poniższa historia jest tego najlepszym przykładem. 

historia pacjentki

Rodzice zgłosili się do pediatry z 5-letnią dziewczynką, u której od kilku tygodni obserwowali powtarzające się wymioty. Początkowo jednorazowe incydenty wymiotów pojawiały się co kilka dni, głównie po obfitych posiłkach. Od tygodnia dziewczynka wymiotowała przynajmniej raz dziennie, w godzinach wieczornych. Bóle brzucha i nudności pojawiały się jedynie po większych posiłkach. Dziewczynka gorzej tolerowała pokarmy stałe. Od dwóch tygodni jadła głównie półpłynne i płynne posiłki.

Rodzice nie zauważyli u dziewczynki gorączki, biegunki, bólów głowy ani innych dolegliwości. Między incydentami wymiotów dziecko było pogodne i nie zgłaszało żadnych dolegliwości.

Podczas szczegółowego wywiadu okazało się, że dziewczynka w pierwszych dniach życia przebyła zabieg wrodzonej niedrożności dwunastnicy. Jednak od tamtego czasu rodzice nie zauważyli u dziecka żadnych kłopotów z przewodem pokarmowym.

W badaniu fizykalnym brzuch był miękki i niebolesny. Jednak ze względu na wywiad (zabieg wrodzonej niedrożności dwunastnicy) lekarz zdecydował się wykonać usg brzucha pacjentki wykorzystując swój mobilny aparat usg Philips Lumify.

obrazy usg

W badaniu usg z wykorzystaniem głowicy konweksowej uwagę lekarza zwróciła widoczna w nadbrzuszu szeroka pętla jelitowa wypełniona płynną treścią.

Poszerzona pętla jelitowa widoczna w nadbrzuszu. Głowica konweksowa. Philips Lumify.

Poszerzona pętla jelitowa wypełniona płynną treścią (strzałki). Głowica konweksowa. Philips Lumify.

Poszerzona pętla jelitowa wypełniona płynną treścią (strzałki). Głowica konweksowa. Philips Lumify.

W świetle pętli jelitowej widoczne było przelewanie się płynnej treści.

Przelewanie się płynnej treści widoczne w świetle pętli jelitowej. Głowica konweksowa. Philips Lumify.

Poszerzona pętla jelitowa z widocznym przelewaniem się płynnej treści w jej świetle. Głowica konweksowa. Philips Lumify.

Po dokładnej analizie lokalizacji i przebiegu poszerzonego fragmentu jelita okazało się, że jest to początkowy odcinek dwunastnicy.

Poszerzony fragment dwunastnicy z widocznymi sąsiadującymi strukturami anatomicznymi. Głowica konweksowa. Philips Lumify.

Poszerzony fragment dwunastnicy z widocznymi sąsiadującymi strukturami anatomicznymi. Głowica konweksowa. Philips Lumify.

Podczas obrazowania za pomocą głowicy liniowej udało się dokładnie uwidocznić niepogrubiałą ścianę dwunastnicy i prawidłowy obraz części przedodźwiernikowej żołądka.

Część przedodźwiernikowa żołądka i początkowy odcinek poszerzonej dwunastnicy w obrazie z głowicy liniowej. Philips Lumify.

Część przedodźwiernikowa żołądka. Ściany żołądka oznaczono strzałkami. Głowica liniowa. Philips Lumify.

Część przedodźwiernikowa żołądka. Ściany żołądka oznaczono strzałkami. Głowica liniowa. Philips Lumify.

Poszerzona dwunastnica w obrazie z głowicy liniowej. Philips Lumify.

Podczas badania nie udało się uwidocznić ostatniego odcinka dwunastnicy, przebiegającego między tętnicą krezkową górną a aortą. Wysunięto podejrzenie wtórnej niedrożności dwunastnicy.

Przenośne aparaty usg są coraz częściej wykorzystywane w codziennej praktyce lekarskiej. W większości przypadków są one wykorzystywane do uzupełnienia oceny klinicznej pacjenta - pomagają rozwiązać konkretny problem kliniczny/diagnostyczny "przy łóżku pacjenta". Aparaty te nie służą zatem do wykonywania pełnego badania ultrasonograficznego, zakończonego pełną dokumentacją opisową, a jedynie do badania w trybie "point of care", o czym wielokrotnie wspominaliśmy na stronach eduson.pl.

Kluczem do sukcesu jest niewątpliwie umiejętność prawidłowej interpretacji uzyskanych obrazów usg, połączona ze znajomością możliwości i ograniczeń diagnostycznych tej metody obrazowania. Nie w każdym przypadku ultrasonografia pozwoli postawić właściwe rozpoznanie (choć niejednokrotnie pozwoli wykluczyć część możliwych schorzeń) i trzeba mieć tego świadomość. Ultrasonografia powinna być traktowana jako rozszerzenie oceny klinicznej pacjenta, uwzględniającej pełny wywiad i badanie fizykalne oraz dodatkowe badania laboratoryjne.

Ultrasonografia przewodu pokarmowego na pewno nie jest łatwą metodą obrazowania, jednak może przynieść bardzo wymierne korzyści dla pacjenta. 

Wszystkich, którzy nie boją się trudnych wyzwań zachęcamy do dalszej nauki i oswajania się z obrazami ultrasonograficznymi jelit dostępnymi na stronach eduson.pl. Oto tylko część z dostępnych artykułów poruszających tematykę ultrasonografii jelit:

prawidłowe obrazy ultrasonograficzne jelit

nieswoiste zapalenie jelit

wrzodziejące zapalenie jelita grubego

zapalenie uchyłków jelita grubego

nauka obrazowania wyrostka robaczkowego

ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

przepukliny pachwinowe

Zachęcamy do odkrywania innych artykułów dotyczących ultrasonografii jelit korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie eduson.pl.

 

PHILIPS LUMIFY w portalu eduson.pl

Zajrzyj do zakładki aparaty usg i dowiedz się więcej czym jest PHILIPS LUMIFY.

Zobacz:

Jak wykorzystać głowicę konweksową PHILIPS LUMIFY?

Jak wykorzystać głowicę liniową PHILIPS LUMIFY?

Zacznij przygodę z PHILIPS LUMIFY - to proste!

Zajrzyj na stronę PHILIPS LUMIFY i sprawdź aktualne promocje.

Dodaj komentarz

Innowacyjna Gospodarka NSS

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

UE EFRR

 

do góry