Jak rozpocząć naukę ultrasonografii?

Jak rozpocząć naukę ultrasonografii? diagnostyka ultrasonograficzna w gabinecie lekarza rodzinnego

Poniższe wskazówki dedykowane są wszystkim osobom, które chcą się nauczyć wykonywać badania usg, ale nie mogą tej nauce poświęcić kilku godzin dziennie przez kilka kolejnych tygodni. Podpowiedzi opracowane zostały z myślą o tych, którzy pracują (na oddziale/w przychodni) lub studiują i chcieliby poza swoją podstawową aktywnością zawodową/studencką nauczyć się wykonywania badań ultrasonograficznych. 

Ważna jest efektywność nauki - tak, aby czas poświęcony na każdy jej etap był maksymalnie wykorzystany. Poniższe wskazówki zostały opracowane w oparciu o doświadczenie lekarzy i studentów, którym już udało się nauczyć wykonywać badania ultrasonograficzne.

Nie wszystko od razu…

Systematyczna nauka – codziennie lub co drugi dzień, regularnie po około 45 minut. Należy założyć, w jakim czasie chcielibyśmy opanować konkretny zakres ultrasonografii, np. badanie usg jamy brzusznej – 3 tygodnie; badanie usg szyi kolejne 3 tygodnie; itd.

Dostęp do aparatu.

Rozpoczynając naukę ultrasonografii należy zapewnić sobie stały dostęp do aparatu ultrasonograficznego. Najlepiej, aby dostęp do aparatu był możliwy po godzinach pracy tak, aby spokojnie bez presji czasu można było przećwiczyć najważniejsze miejsca przyłożenia głowicy.

Pierwsze przyłożenia głowicy...

Warto uczyć się uzyskiwania obrazów ultrasonograficznych badając zdrową, cierpliwą (!) osobę. Chodzi o możliwość wielokrotnego ćwiczenia przykładania głowicy.  

Podstawy teoretyczne.

Przed przystąpieniem do nauki praktycznej należy przypomnieć sobie szczegóły anatomiczne badanego obszaru oraz zaznajomić się ze wzajemnymi relacjami narządów na monitorze ultrasonografu. W realizowaniu tego celu pomocne mogą być:

Książki i atlasy:

  • Block B. Anatomia ultrasonograficzna – atlas kolorowy. PZWL Warszawa 2011, wyd. 1.
  • Jakubowski W. Diagnostyka ultrasonograficzna w gabinecie lekarza rodzinnego. Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii. Warszawa 2003, wyd. 1.
  • Jakubowski W. Błędy i pomyłki w diagnostyce ultrasonograficznej. Roztoczańska Szkoła Ultrasonografii. Warszawa 2005, wyd.1.

Internet:

Kursy:

Kolejnym etapem nauki (po zaznajomieniu się z podstawową anatomią ultrasonograficzną i miejscami przyłożenia głowicy)  powinien być teoretyczno-praktyczny kurs ultrasonograficzny. Jest to możliwość zapoznania się z szerokim zakresem patologicznych obrazów ultrasonograficznych, szkolenia techniki badania pod okiem doświadczonych ultrasonografistów oraz nauki tworzenia opisów badań usg.

Pierwszy pacjent...

...powinien być badany w warunkach gwarantujących brak presji czasu, możliwość spokojnego, dokładnego uwidocznienia narządu i stworzenia opisu zgodnego z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (PTU).

Praktyka, praktyka, praktyka ….

Będą pojawiały się pytania i wątpliwości. Ważne jest, aby mieć możliwość konsultowania nagranych przez siebie badań z doświadczonym ultrasonografistą.


Innowacyjna Gospodarka NSS

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

UE EFRR

 

do góry