Czy ten guz to naczyniak, torbiel, czy może nowotwór?


- Czy ten guz w okolicy podjęzykowej to naczyniak, torbiel, a może jakiś nowotwór? - zapytał radiologa chirurg, zlecając usg szyi u 7-letniej dziewczynki przed planowym zabiegiem usunięcia guza okolicy podjęzykowej.

2 lata wcześniej rodzice zgłosili się z córką do lekarza z powodu wyczuwalnej zmiany w okolicy podjęzykowej. Rodzice zwrócili uwagę na "zgrubienie pod brodą", które zaczęło być widoczne, gdy dziewczynka urosła i nieco zeszczuplała. Dziewczynka nie chorowała przewlekłe i nie przyjmowała na stałe żadnych leków.

Guz okolicy podjęzykowej, od początku, gdy go zauważono, był dość spoisty i niebolesny. Według rodziców nie powiększał się. Dziewczynka dwukrotnie miała wykonane badania usg tej okolicy, w któych opisywano obecność litej, miernie echogenicznej zmiany z bogatym, chaotycznym unaczynieniem. W opisach badań ultrasonograficzych sugerowano obecność malformacji naczyniowej okolicy podjęzykowej. Z tego powodu skierowano pacjentkę do poradni chirurgicznej i pogłębiono diagnostykę o badanie TK. W tomografii komputerowej również opisano obecność litej zmiany, która wzmacniała się po podaniu kontrastu.

Po dwóch latach obserwacji podjęto decyzję o usunięciu zmiany, a przed zabiegiem zlecono jeszcze jedno badanie usg. W miejscu wyczuwalnego guza (w okolicy podjęzykowej) widoczna była lita zmiana o miernej, dość jednorodnej echogeniczności. Zmiana miała wymiary 18x11x16mm.

Dostęp do pełnej treści artykułu po zalogowaniu

Zaloguj się, aby uzyskać pełen dostęp do wiedzy w portalu eduson.pl lub zarejestruj się bezpłatnie teraz!


Innowacyjna Gospodarka NSS

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

UE EFRR

 

do góry