Porażenie nerwu twarzowego - czy warto wykonać badanie usg?

wstęp

Prezentujemy opis przypadku nadesłany przez użytkownika portalu, doktora Sławomira Białka.

Od Autora:

„Możliwość samodzielnego wykonania badania obrazowego ułatwia powiązanie w całość objawów oraz skojarzenia ich z posiadaną wiedzą oraz praktyką kliniczną, bo w końcu nasz ulubiony skrót USG oznaczać może "Użyj Swojej Głowy".

Z pozdrowieniami dla wszystkich fanów tej metody, to znaczy równoległego używania i głowy, i głowicy,
Sławek Białek”

dane kliniczne

23-letni pacjent zgłosił się do gabinetu lekarza rodzinnego z powodu objawów porażenia lewego nerwu twarzowego oraz tkliwości w okolicy lewego kąta żuchwy utrzymujących się od ponad dwóch tygodni.

Dwa tygodnie wcześniej, zaraz po pojawieniu się wymienionych dolegliwości, pacjent zgłosił się do Poradni Studenckiej. Wówczas w badaniu przedmiotowym stwierdzono zapalenie gardła oraz powiększenie węzłów chłonnych szyjnych. Zalecono preparat amoksycyliny doustnie w dawce 1,0g x 2 / dobę. Wobec braku poprawy zamieniono antybiotyk na preparat klindamycyny w dawce 0,6g x 2 / dobę. W międzyczasie wykonano badania laboratoryjne: morfologia z rozmazem  nie stwierdzono odchyleń od wartości referencyjnych, OB – 2mm/h, CRP – 4,2mg/l. Pacjent był konsultowany w Poradni Chorób Zakaźnych, gdzie na podstawie badań wirusologicznych nie stwierdzono zakaźnej przyczyny dolegliwości. Ponadto pacjent był konsultowany w poradni chirurgicznej i stomatologicznej, gdzie również nie ustalono przyczyny dolegliwości.

Dostęp do pełnej treści artykułu po zalogowaniu

Zaloguj się, aby uzyskać pełen dostęp do wiedzy w portalu eduson.pl lub zarejestruj się bezpłatnie teraz!


Innowacyjna Gospodarka NSS

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

UE EFRR

 

do góry