Guz prawej nerki - badanie "point of care"

historia pacjentki

63-letnia kobieta zgłosiła się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej po 11 latach od poprzedniej wizyty z powodu odczuwalnej od dwóch tygodni „pełności w nadbrzuszu” po posiłkach. W badaniu przedmiotowym brzuch był miękki. Nie były wyczuwalne opory patologiczne. Nie stwierdzono objawów otrzewnowych. Objaw Chełmońskiego był ujemny. Po badaniu podmiotowym i przedmiotowym, podczas tej samej wizyty, wykonano badanie usg "point of care" w celu wykluczenia m.in. zmian ogniskowych w trzustce, kamicy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, tętniaka aorty brzusznej i zakrzepicy żyły wrotnej. W wymienionych obszarach nie uwidoczniono zmian patologicznych. Badanie rozszerzono o ocenę pozostałych narządów jamy brzusznej. Decyzja ta nie miała związku ze zgłaszanymi przez pacjentkę objawami. 63-letnia osoba, która od 11 lat nie miała kontaktu z lekarzami, może skrywać różne medyczne tajemnice...

obrazy ultrasonograficzne

Film 1. Prawa nerka. Przekrój podłużny. W części dolnej nerki widoczny jest guz. Głowica konweksowa PHILIPS LUMIFY.

Film 2. Prawa nerka. Przekrój podłużny. W części dolnej nerki widoczny jest guz. Głowica konweksowa PHILIPS LUMIFY

Film 3. Prawa nerka. Przekrój poprzeczny nerki. Widoczny jest guz nerki. Głowica konweksowa PHILIPS LUMIFY. 

 Głowica konweksowa PHILIPS LUMIFY. Pomiar guza prawej nerki w przekroju podłużnym.  Głowica konweksowa PHILIPS LUMIFY. Pomiar guza prawej nerki w przekroju poprzecznym.

Film 4.  Prawa nerka. Przekrój podłużny. Włączona opcja kolorowego dopplera – slow flow 9cm/s. Głowica konweksowa PHILIPS LUMIFY.

Film 5. Prawa nerka. Przekrój podłużny. Włączona opcja kolorowego dopplera – fast flow 18cm/s. Głowica konweksowa PHILIPS LUMIFY.

rozpoznanie

Guz prawej nerki.

Wystawiono kartę DILO (diagnostyki i leczenia onkologicznego), do której dołączono opis badania usg jamy brzusznej. W ramach szybkiej diagnostyki onkologicznej wykonano badanie tomokomputerowe jamy brzusznej, w którym uwidoczniono zmianę rozrostową prawej nerki. Pacjentkę zakwalifikowano do nefrektomii prawostronnej.

omówienie

Badanie zostało wykonano wykonane w wiejskim ośrodku zdrowia, aparatem PHILIPS LUMIFY podczas pierwszej od 11 lat wizyty pacjentki w przychodni. Prezentowana historia pokazuje diagnostyczną moc ultrasonograficznego badania "point of care". Wykonanie takiego badania jest prostsze dzięki przenośnemu aparatowi usg, który nie jest tam, gdzie się go wstawi, ale jest zawsze pod ręką. Dzięki temu istnieje możliwości natychmiastowego sprawdzenia potencjalnych przyczyn objawów zgłaszanych przez pacjenta.

„Skutkiem ubocznym” badania "point of care" może być zobrazowanie chorób w stadium bezobjawowym. Szczególnie istotne wydaje się to w przypadku chorób nowotworowych. Badanie ultrasonograficzne ma status badania profilaktycznego tylko w nielicznych przypadkach chorób nowotworowych i w konkretnych grupach pacjentów. Jednak przy okazji wykonywania badania z powodu innych zgłaszanych przez pacjenta objawów, nierzadko udaje się wysunąć podejrzenie choroby nowotworowej w jej bezobjawowym, a co za tym idzie – wczesnym – stadium.

 • Pacjent do lekarza może zgłosić się z objawową chorobą nowotworową np. twardy, niebolesny guz na szyi u pacjenta palącego papierosy.
 • Pacjent też może zgłosić się z objawem, którego jednym z powodów może być choroba rozrostowa np. krwiomocz.
 • Pacjent, jak w prezentowanej historii, ma postawione podejrzenie choroby rozrostowej przy okazji badania usg wykonanego z innych przyczyn (jak powyżej opisana pacjentka, która nie miała objawów w związanych z uwidocznioną w nerce patologią). Rak nerki, jeżeli nie powoduje krwiomoczu, ani nie powoduje utrudnienia odpływu moczu, może w długim czasie bezobjawowo zwiększać swoje wymiary, co sprawia, że w około 40% przypadków jest rozpoznawany w badaniach obrazowych przypadkowo.

Cechy ultrasonograficzne raka nerki

 • zmiana lita, lito-płynowa, torbielowata (15%)
 • zmiana hipoechogeniczna (10-17%), hiperechogeniczna (4-32%) lub izoechogeniczna (10-86%),
 • zmiana o niejednorodnej echostrukturze (65-76%) lub jednorodnej echostrukturze (24-35%)
 • zwapnienia obserwowane w 20-30% przypadkach raków nerki
 • 25-40% raków nerek jest stwierdzanych przypadkowo w badaniu obrazowym
 • 2% raków nerek występuje obustronnie i jednoczasowo

Ultrasonografia "point of care"

Wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem lekarzy klinicystów ultrasonografią "point of care"  - trochę ku przestrodze - należy starać się dokładnie rozumieć czym jest ultrasonografia "point of care". Jest to inny rodzaj badania ultrasonograficznego niż kompleksowe badanie całego obszaru ciała, jak np usg jamy brzusznej czy szyi. Różni się także od badania według określonego schematu przyłożeń głowicy, jak w przypadku badania FAST. Zakres badania "point of care" nie zależy tylko od problemu, z jakim zgłasza się pacjent, ale też od informacji uzyskach z badania podmiotowego, przedmiotowego oraz szerokiego spojrzenia lekarza klinicysty na potencjalne zagrożenia zdrowotne pacjenta. Nie da się zlecić badania "point of care". Jedną z najważniejszych cech decydujących o zakresie badania jest wiedza dotycząca epidemiologii najczęstszych chorób dla kategorii wiekowej i płci pacjenta. Tak było w przypadku prezentowanej historii 63-letniej pacjentki. 

eduson.pl od początku swojej działalności zachęca do wykonywania badań usg „point of care”, starając się we wcześniej opublikowanych tekstach uporządkować wiedzę na temat tego typu badania. 

Czym jest ultrasonografia "point of care"?

Ultrasonografia "point of care" w praktyce.

Co z opisem badania usg "point of care"?

Odpowiedzialność lekarza wykonującego badanie usg "point of care”

Jakie kwalifikacje należy posiadać, aby wykonywać badania usg "point of care"? 

 

Podsumowanie

 • Prezentujemy powyższą  historię, nie po to, aby zachęcać do wykonywania przesiewowego badanie usg każdemu pacjentowi, gdyż brak jest dowodów potwierdzających zasadność i efektywność takiego postępowanie.
 • Prezentujemy powyższą historię, aby zwrócić uwagę, że wykonując badanie usg "point of care" należy liczyć się z możliwością uwidocznienia patologii, która nie jest związana z powodem badania.
 • Być może w niedalekiej przyszłości, wraz z rozpowszechnieniem ultrasonografii "point of care", będzie możliwość zaprezentowania danych ile chorób nowotworowych w fazie nieklinicznej (nie dających objawów) uwidoczniono przy okazji wykonywania usg np. z powodu podejrzenia kamicy pęcherzyka żółciowego.

PHILIPS LUMIFY w portalu eduson.pl

Zajrzyj do zakładki aparaty usg i dowiedz się więcej czym jest PHILIPS LUMIFY.

Zobacz:

Jak wykorzystać głowicę konweksową PHILIPS LUMIFY?

Jak wykorzystać głowicę liniową PHILIPS LUMIFY?

Zacznij przygodę z PHILIPS LUMIFY - to proste!

Zajrzyj na stronę PHILIPS LUMIFY i sprawdź aktualne promocje.

Dodaj komentarz

Innowacyjna Gospodarka NSS

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

UE EFRR

 

do góry