Dziewczynka z wyczuwalnym guzkiem okolicy podbrzusza i nawracającymi bólami brzucha.

Rodzice zgłosili się na badanie usg z 5-letnią dziewczynką, u której od kilku miesięcy okresowo pojawiały się bóle brzucha. Dziewczynka zgłaszała ból zlokalizowany w podbrzuszu po prawej stronie, głównie w godzinach wieczornych i po wysiłku fizycznym. Mama podczas kąpieli dziecka kilkakrotnie zauważyła u córki miękki guzek zlokalizowany po prawej stronie wzgórka łonowego.

obrazy ultrasonograficzne

W miejscu wskazanego u dziewczynki guzka w okolicy wzgórka łonowego i prawej wargi sromowej w badaniu usg w tkance podskórnej widoczna była miernie echogeniczna, podatna na ucisk lita zmiana.

Głowica liniowa przyłożona poprzecznie w okolicy wyczuwalnego guzka tkanek miękkich prawej wargi sromowej u 5-letniej dziewczynki. Widoczna jest miernie echogeniczna zmiana owalnego kształtu (na kolejnym zdjęciu lokalizację zmiany zaznaczono żółtym kółkiem). Głowica linowa. Philips Lumify.

Głowica liniowa przyłożona poprzecznie w okolicy wyczuwalnego guzka tkanek miękkich prawej wargi sromowej u 5-letniej dziewczynki. Widoczna jest miernie echogeniczna zmiana owalnego kształtu (na kolejnym zdjęciu lokalizację zmiany zaznaczono żółtym kółkiem). Głowica linowa. Philips Lumify.

Żółtym kółkiem zaznaczono zmianę opisaną powyżej. Głowica liniowa. Philips Lumify.

Żółtym kółkiem zaznaczono zmianę opisaną powyżej. Głowica liniowa. Philips Lumify.

Pomiar grubości uwidocznionej zmiany. Głowica liniowa. Philips Lumify.

Pomiar grubości uwidocznionej zmiany. Głowica liniowa. Philips Lumify.

Na podstawie wywiadu i obrazu klinicznego wysunięto podejrzenie obecności prawostronnej przepukliny pachwinowej. Aby uwidocznić obrazy typowe dla przepukliny badanie kontynuowano w pozycji stojącej pacjentki z próbą Valsalvy.

Obraz prawostronnej przepukliny pachwinowej u 5-letniej dziewczynki – ocena wykonana w pozycji stojącej pacjentki z próbą Valsalvy. Widoczna jest dynamicznie zmieniająca się wielkość uwidocznionego uprzednio guzka (przepukliny pachwinowej). Głowica liniowa. Philips Lumify.

Wrota przepukliny (strzałki) widoczne po przyłożeniu głowicy liniowej do okolicy prawej wargi sromowej w projekcji poprzecznej. Głowica liniowa. Philips Lumify.

Prawostronna przepuklina pachwinowa – obraz w projekcji podłużnej z próbą Valsalvy. Głowica liniowa. Philips Lumify.

 

rozpoznanie

Prawostronna przepuklina pachwinowa.

omówienie

Choć przepuklina pachwinowa występuje 3-10 razy częściej u chłopców niż u dziewczynek, warto pamiętać, że również u dziewczynek może być przyczyną nawracających bólów zlokalizowanych w podbrzuszu i w okolicy pachwinowej. 

Warunkiem powstania przepukliny pachwinowej jest zachowana drożność wyrostka pochwowego otrzewnej. Wyrostek pochwowy otrzewnej powstaje w pierwszych miesiącach życia płodowego z wypustki otrzewnej, która wpukla się do pierścienia wewnętrznego kanału pachwinowego. U chłopców tą drogą zstępuje do moszny jądro. U dziewczynek wyrostek ten nosi nazwę kanału Nucka i przebiega wzdłuż więzadła obłego dochodząc do warg sromowych większych.

Drożność wyrostka zwykle zanika około 20 tygodnia życia płodowego. Jeśli nie dojdzie do obliteracji wyrostka pochwowego otrzewnej może to prowadzić do wpuklania się do kanału pachwinowego pętli jelit, jajnika, fragmentów ściany pęcherza moczowego, tkanki łącznej i innych tkanek możliwych do uwidocznienia w worku przepuklinowym.

Przepuklina pachwinowa może pojawiać się okresowo, zwłaszcza po dużym wysiłku fizycznym, podczas płaczu, kaszlu, czy krzyku dziecka. Dlatego każde badanie usg ukierunkowane na poszukiwanie cech przepukliny pachwinowej musi być uzupełnione badaniem w pozycji stojącej pacjenta z próbą Valsalvy. 

Jeśli dziecko nie potrafi wykonać próby Valsalvy, zwykle wystarczy poprosić, by zaczęło kaszleć. 

U najmniejszych pacjentów, którzy nie współpracują podczas badania, ocenę kanałów pachwinowych ułatwia płacz dziecka. Jest to jedna z nielicznych sytuacji, gdy płacz i niepokój dziecka ułatwia pracę ultrasonografisty.

zapamiętaj

  1. Przepuklina pachwinowa występuje również u dziewczynek.
  2. Nietypowe bóle w okolicy podbrzusza, zwłaszcza jeśli mają związek z wysiłkiem fizycznym, mogą być wywołane przez przepuklinę.
  3. Badanie usg ukierunkowane na poszukiwanie cech przepukliny zawsze musi być uzupełnione o ocenę okolic kanałów pachwinowych u chłopców i warg sromowych u dziewczynek w pozycji stojącej pacjenta.
  4. Jeśli pacjent nie potrafi wykonać próby Valsalvy pomocna może być próba kaszlu.
  5. Płacz i niepokój prezentowany przez najmniejsze dzieci podczas badania usg może ułatwiać poszukiwanie cech przepuklin pachwinowych.

Przeczytaj więcej o typach przepuklin pachwinowych i prawidłowej technice badania. 

 

PHILIPS LUMIFY w portalu eduson.pl

Zajrzyj do zakładki aparaty usg i dowiedz się więcej czym jest PHILIPS LUMIFY.

Zobacz:

Jak wykorzystać głowicę konweksową PHILIPS LUMIFY?

Jak wykorzystać głowicę liniową PHILIPS LUMIFY?

Zacznij przygodę z PHILIPS LUMIFY - to proste!

Zajrzyj na stronę PHILIPS LUMIFY i sprawdź aktualne promocje.

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Innowacyjna Gospodarka NSS

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

UE EFRR

 

do góry