Regulacja wartości PRF jest jedną z najczęściej używanych opcji optymalizacji obrazu dopplerowskiego. Bo też bez odpowiedniej regulacji częstotliwości powtarzania impulsów (ang. pulse repetition frequency, PRF) nie uda się nam badaniem dopplerowskim poprawnie zobrazować naczyń krwionośnych o różnej prędkości przepływu krwi. Tylko dlaczego, regulując wartości PRF, na ekranie aparatu usg widzimy zmieniające się wartości w cm/s? I jak poprawnie ustawić PRF, żeby pozbyć się zjawiska aliasingu?
Udostępniono
Udostępniono
O (ultra)dźwiękach w medycynie nie tylko na poważnie… Autorzy podcastu Lekarz rodzinny, dr n. med. Mateusz Kosiak i pediatra, dr n. med. Tomasz Batko są twórcami eduson.pl - największego w Polsce i unikalnego w skali światowej internetowego portalu wymiany wiedzy o ultrasonografii przeznaczonego dla tych, którzy chcą wykorzystać diagnostyczny potencjał ultradźwięków. Obaj od wielu lat, podczas wspólnie prowadzonych kursów, szkoleń i konferencji, zarażają innych lekarzy w Polsce i za granicą swoją pasją zawodową. Współczesną ultrasonografię kliniczną traktują nie tylko jako stetoskop XXI wieku, ale też jako narzędzie wspierające edukację medyczną studentów i lekarzy różnych specjalizacji medycznych.
Twierdzą, że czynne wykonywanie badań ultrasonograficznych chroni lekarzy przed wypaleniem zawodowym, pozytywnie nastraja do pacjentów i wspomaga w nierównej walce z absurdami systemu opieki zdrowotnej…