Dlaczego podczas badania usg warto dynamicznie zmieniać częstotliwość fali dźwiękowej wysyłanej przez głowicę ? Jaką częstotliwość wybrać, by lepiej widzieć głębsze struktury, a jaką do obrazowania struktur położonych powierzchownie? Czym różni się rozdzielczość osiowaRozdzielczość osiowa Rozdzielczość wzdłuż kierunku rozchodzenia się wiązki ultradźwięków. Zależy głównie od częstotliwości głowicy. Im wyższa częstotliwość tym lepsza rozdzielczość osiowa. Krótsze fale mają lepszą zdolność rozróżniania dwóch położonych obok siebie punktów. Ponieważ długość fali jest odwrotnie proporcjonalna do jej częstotliwości, rozdzielczość osiowa jest tym lepsza im wyższa jest częstotliwość.... More od poprzecznej i co wspólnego ma z tym wszystkim ogniskowanie fali dźwiękowej?
Udostępniono
Udostępniono
O (ultra)dźwiękach w medycynie nie tylko na poważnie… Autorzy podcastu Lekarz rodzinny, dr n. med. Mateusz Kosiak i pediatra, dr n. med. Tomasz Batko są twórcami eduson.pl - największego w Polsce i unikalnego w skali światowej internetowego portalu wymiany wiedzy o ultrasonografii przeznaczonego dla tych, którzy chcą wykorzystać diagnostyczny potencjał ultradźwięków. Obaj od wielu lat, podczas wspólnie prowadzonych kursów, szkoleń i konferencji, zarażają innych lekarzy w Polsce i za granicą swoją pasją zawodową. Współczesną ultrasonografię kliniczną traktują nie tylko jako stetoskop XXI wieku, ale też jako narzędzie wspierające edukację medyczną studentów i lekarzy różnych specjalizacji medycznych.
Twierdzą, że czynne wykonywanie badań ultrasonograficznych chroni lekarzy przed wypaleniem zawodowym, pozytywnie nastraja do pacjentów i wspomaga w nierównej walce z absurdami systemu opieki zdrowotnej…