zawartość artykułu
Wstęp
technika badania i obrazy ultrasonograficzne
Pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej na boku (gdy podejrzewamy kamicę moczowodu prawego, pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej na lewym boku).
Krok 1.
W pierwszym etapie należy uwidocznić poszerzony układ kielichowo-miedniczkowy i moczowód w odcinku przymiedniczkowym.
Głowica ułożona w okolicy prawej linii pachowej przedniej. Widoczny jest przekrój podłużny przez prawą nerkę z poszerzonym UKM oraz poszerzony przymiedniczkowy odcinek prawego moczowodu.
Krok 2.
Stosując delikatny ucisk głowicą (w celu przemieszczenia gazów w przewodzie pokarmowym) należy powoli przemieszczać głowicę wzdłuż moczowodu, obserwując jego podłużny przekrój. Jeżeli w widocznym w ten sposób odcinku moczowodu nie uda się uwidocznić złogu, a dalsza ocena moczowodu będzie niemożliwa (gaz w przewodzie pokarmowym) należy spróbować uwidocznić aortę i tętnice biodrowe. Następnie kierować się wzdłuż przebiegu naczyń biodrowych poszukując poszerzonego moczowodu w miesjcu skrzyżowania z naczyniami biodrowymi. Moczowód znajduje się do przodu od naczyń biodrowych wspólnych.
Objawem, który może dodatkowo potwierdzić obecność złogu w świetle moczowodu jest artefakt migotaniaArtefakt migotania, inaczej artefakt kolorowego doplera, artefakt świetlika (ang. twinkling artifact) to możliwe do uwidocznienia w opcji kolorowego dopplera chaotyczne, naprzeminne zmiany kolorów (niebieskiego i czerwonego) występująca za strukturami silnie odbijającymi fale ultradźwiękowe (złogi, zwapnienia, gaz). Artefakt ten jest wykorzystywany do potwierdzenia obecności drobnych zwapnień i złogów (np. w nerkach). Aby wywołać artefakt....
Głowica ustawiona w miejscu skrzyżowania naczyń biodrowym wspólnych z prawym moczowodem. Widoczny jest artefatk migodnia powstały na złogu w prawym moczowodzie.
Krok 3.
Badanie należy uzupełnić o ocenę przypęcherzowych odcinków moczowodów z próbą uwidocznienia wtrysków moczu do pęcherza.
Widoczny jest artefakt migotaniaArtefakt migotania, inaczej artefakt kolorowego doplera, artefakt świetlika (ang. twinkling artifact) to możliwe do uwidocznienia w opcji kolorowego dopplera chaotyczne, naprzeminne zmiany kolorów (niebieskiego i czerwonego) występująca za strukturami silnie odbijającymi fale ultradźwiękowe (złogi, zwapnienia, gaz). Artefakt ten jest wykorzystywany do potwierdzenia obecności drobnych zwapnień i złogów (np. w nerkach). Aby wywołać artefakt... na złogu w okolicy ujścia lewego moczowodu do pęcherza moczowego. Dodatkowo widoczny jest wtrysk moczu do pęcherza moczowego w opcji kolorowego dopplera.
Brak wtrysku moczu do pęcherza moczowego po stronie nerki z poszerzeniem UKM i poszerzonym moczowodem jest pośrednim dowodem niedrożności moczowodu, której jedną z przyczyn może być kamica moczowodowa.
podsumowanie
Elementy badania usg ułatwiające uwidocznienie kamicy moczowodowej:
- ułożenie pacjenta na boku
- stopniowy ucisk głowicą umożliwiający przemieszczenie gazów w przewodzie pokarmowym
- artefakt migotaniaArtefakt migotania, inaczej artefakt kolorowego doplera, artefakt świetlika (ang. twinkling artifact) to możliwe do uwidocznienia w opcji kolorowego dopplera chaotyczne, naprzeminne zmiany kolorów (niebieskiego i czerwonego) występująca za strukturami silnie odbijającymi fale ultradźwiękowe (złogi, zwapnienia, gaz). Artefakt ten jest wykorzystywany do potwierdzenia obecności drobnych zwapnień i złogów (np. w nerkach). Aby wywołać artefakt... (lokalizacja złogu)
- ocena wtrysków moczu do pęcherza moczowego w opcji kolorowego dopplera i/lub dopplera mocy
piśmiennictwo
Rumack CM, Wilson SR, Charboneau JW, Levine D. Diagnostic Ultrasound. Wyd. IV. Mosby Inc. Elsevier. 2011.
Bates J. Ultrasonografia jamy brzusznej. Elsevier Urban and Partner, Wrocław 2012.
Ahuja AT red. Diagnostic Imaging Ultrasound. Amirsys Wyd. I. 2007.