SonoZoo
Z głowicą wśród zwierząt, czyli o obrazach ultrasonograficznych, które przypominają zwierzęta…
Nasza pamięć jest zawodna, ale zabawa w skojarzenia znacznie ułatwia zapamiętanie ważnych objawów i obrazów ultrasonograficznych. Skojarzenia związane ze światem zwierząt są wdzięczne i niejednokrotnie budzą delikatny uśmiech na twarzy osób, które zaczynają przygodę z ultrasonografią.
- Czy wiesz, które obrazy usg są podobne do zwierząt?
- Czy wiesz, jakie zwierzęta możesz spotkać na monitorze ultrasonografu?
- Czy wiesz, co może oznaczać spotkanie z takim zwierzecięm dla Twojego pacjenta?
Oto ultrasonograficzna fauna eduson.pl:
zawartość artykułu
Nietoperz (łac. vespertilio)
Objaw nietoperza. Głowica konweksowa.
Występowanie:
Jego występowanie jest bardzo rozpowszechnione. W środowisku ultrasonografistów znany jest objaw nietoperza (ang. bat sign). Szukać go należy w przezklatkowym badaniu usg płuc. Głowicę należy przyłożyć poprzecznie do żeber. Cienie za żebrem tworzą skrzydła nietoperza, a linia opłucnej jego tułów. Możliwy do uzyskania u większości pacjentów.
Znaczenie w przyrodzie:
Pozwala na prawidłowe uwidocznienie linii opłucnej. Żyje w symbiozie z ultrasonografistą, a jego bytowanie zapobiega pomyleniu części kostnych żeber z opłucną.
Jeleń (łac. cervus)
Objaw rogów jelenia. Głowica konweksowa.
Objaw rogów jelenia. Głowica konweksowa.
Występowania:
Występuje endemicznie. Rogi jelenia widoczne są u pacjentów z niewydolnością prawokomorową serca. Rogami jelenia nazywane są poszerzone żyły wątrobowe. Głowicę konweksową należy ustawić równolegle do prawego łuku żebrowego.
Znaczenie w przyrodzie:
Uwidocznienie na monitorze rogów jelenia świadczyć może o niewydolności krążenia.
Mysz (łac. mus)
Objaw myszki Miki. Głowica liniowa.
Występowanie:
Mysz domowa, a właściwie jej rysunkowa postać – myszka Miki – występuje powszechnie. Objawy myszki Miki widoczny jest po przyłożeniu głowicy liniowej w miejscu połączenia żyły odpiszczelowej (łac. vena spahena magna) z żyłą udową (łac. vena femoris). Objaw zagrożony wyginięciem na terenach zamieszkanych przez osoby po usunięciu żyły odpiszczelowej – wówczas widoczny może być jej kikut.
Znaczenie w przyrodzie:
Żyje w symbiozie z ultrasonografistą; pozwala zlokalizować połączenie żyły odpiszczelowej z żyłą udową.
Bawół (łac. bubalus)
Artefakt bawolego oka w badaniu elastograficznym.
Artefakt bawolego oka w badaniu elastograficznym.
Występowanie:
Występuje endemicznie w gabinetach, które wyposażone są w aparaty usg z opcją elastografii. Oko bawoła spogląda na ultrasonografistę, gdy ten włączy opcję elastografii uciskowej nad zmianą płynową.
Znaczenie w przyrodzie:
Żyje w symbiozie z ultrasonografistą. Artefakt bawolego okaArtefakt bawolego oka Artefakt możliwy do uwidocznienia w badaniu elastograficznym (elastografii uciskowej). Powstaja wewnątrz zmian płynowych i może być wykorzystywany do potwierdzenia obecność obszarów (zmian) płynowych, zwłaszcza tych z gęstą zawartością, trudych do wyodrębnienia w trybie B-mode. W zmianie płynowej w opcji elastograficznej widoczna jest kodowana w kolorach odpowiadających miękkich struktrom... More może być wykorzystywany do potwierdzenia obecność obszarów (zmian) płynowych, zwłaszcza tych z gęstą zawartością, trudych do wyodrębnienia w trybie B-mode.
Plankton (gr. planktós, błąkający się)
Objaw plantonu widoczny w zbiorniku płynowym (wodniak jądra).
Występowanie:
Plankton zwierzęcy (zooplankton) to zespół drobnych organizmów unoszących się w zbiornikach wodnych, bogatych w substancje odżywcze. Ultrasonografista może spotkać się z objawem planktonu wszędzie tam, gdzie występuje płyn bogaty w białko lub inne substancje, które odbijają ultradźwięki, a wprawione w ruch "sedymentują" na ekranie ultrasonografu.
Znaczenie w przyrodzie:
Spotkanie plantonu potwierdza, że w płynie widocznym na ekranie ultrasonografu znajdują się inne substancje (np. białko, treść ropna, osad wapienny).