Minął kolejny tydzień z eduson.pl ;)

zagadka dla ultrasonografisty, księga przypadków ultrasonograficznych, prawidłowe obrazy ultrasonograficzne

Za nami kolejny tydzień z ultrasonografią. Cieszymy się, że znajdujecie Państwo czas, aby się choć na chwilę spotkać ze wszystkimi, którzy chcą korzystać z diagnostycznej siły ultradźwięków. W minionym tygodniu pojawiło się kilka nowości na naszym portalu. Najciekawsze nowe treści przedstawiamy poniżej, aby ułatwić ich szukanie tym z nas, którzy jeszcze do nich nie zajrzeli.

Mieliśmy okazję poznać trochę lepiej tajniki powstawania artefaktów ultrasonograficznych. Podstawowa wiedza o powstawaniu obrazów ultrasonograficznych, wbrew powszechnym opiniom o "magii fizyki", jest bardzo przydatna w codziennej pracy z aparatem usg. Stopniowo będziemy rozwijać dział o aspektach technicznych, licząc, że ułatwi nam to pełne wykorzystanie możliwości naszych aparatów.

Pojawiły się trzy nowe, ciekawe artykuły w księdze przypadków:

1. Zmiana płynowa w nadbrzuszu.

2. Rak trzustki.

3. Choroba Hashimoto - kontrolne badanie usg.

Dwa pierwsze przypadki podejmują temat trudności diagnostycznych zmian ogniskowych trzustki. Trzustka jest uważana za trudno dostępny narząd do badania usg. Nierzadko zbyt łatwo się poddajemy, uznając że trzustki nie widać "przez gazy". A wbrew pozorom, stosując klika prostych "sztuczek", można u większości pacjentów poradzić sobie z oceną narządów położonych w nadbrzuszu. Na pewno będziemy do tego tematu wracać...

Trzeci prezentowany artykuł w naszej księdze przypadków uzupełnia naszą wiedzę o ultrasonografii tarczycy w chorobie Hashimoto. Warto treść tego przypadku poszerzyć o informacje dotyczące wskazań do BACC zmian ogniskowych tarczycy, a także przypomnieć sobie kilka podstawowych faktów o znaczeniu ultrasonografii w diagnostyce choroby Hashimoto oraz zasad opisu zmian ogniskowych tarczycy.

Prezentujemy też nową zagadkę ultrasonograficzną, dla osób zainteresowanych ultrasonografią mózgowia. Warto zapoznać się z treścią opisu przypadku powiązanego z zagadką, gdyż porusza ona ważne zagadnienie różnicowania zmian płynowych występujących w sąsiedztwie komór bocznych. 

I na koniec minionego tygodnia przedstawiamy nową część prawidłowych obrazów ultrasonograficznych: węzły chłonne szyjne. Ultrasonografia od lat jest uważana za metodę z wyboru w obrazowaniu węzłów chłonnych szyjnych. A temat ten ciągle jest nam nieco obcy... Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi obrazowania węzłów chłonnych w opcji B-mode, CD i PD. Według naszej wiedzy jest to pierwsze tak szczegółowe i ogólnodostępne opracowanie, dotyczące prawidłowych obrazów ultrasonograficznych węzłów chłonnych szyjnych, w polskojęzycznym internecie. Po ugruntowaniu tych podstawowych informacji o węzłach chłonnych będziemy mieli okazję (już niedługo) spotkać się z nowymi informacjami o ultrasonografii węzłów na eduson.pl.

Tym z Państwa, którzy nie mieli okazji zajrzeć na eduson,pl w ubiegłym tygodniu, życzymy kliku miłych wieczorów z powyższymi artykułami, przy ciepłej herbacie w zaciszu swoich mieszkań lub gabinetów ;)

Tym, którzy już znają powyższe treści, życzymy miłych poszukiwań nowości na eduson.pl, bo one niewątpliwie się pojawią ;)

serdecznie pozdrawiamy i życzymy miłego tygodnia

zespół eduson.pl

 

PS. wszytkie nowości znajdziecie najszybciej przez nasze strony na: Facebook, Twitter, Google+


Innowacyjna Gospodarka NSS

Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

UE EFRR

 

do góry